ul. Krótka 6,
58-150 Strzegom

+48 (74) 649 48 70
zszstrzegom@wp.pl

Odsłony: 1279

 

 

 

 

Zespół Szkół w Strzegomiu może pochwalić się kolejnym znaczącym w procesie edukacji sukcesem.

Projekt strzegomskiej placówki: „PRAKTYKA ZAWODOWA PONAD GRANICAMI” został zakwalifikowany przez Agencję Narodową do realizacji w nowym unijnym programie wspierającym kształcenie młodzieży oraz nauczycieli Erasmus + .

A co to znaczy? To – że po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu odbędzie zagraniczne staże w ramach praktyk zawodowych przewidzianych programem nauczania.

Koordynatorkami projektu są zatrudnione w Zespole Szkół nauczycielki języka niemieckiego – panie Halina Fitas i Laura Rychlik. Ponadto projekt patronuje pani Dorota Sozańska – p.o. dyrektora szkoły.

„W tym roku opracowanie wniosku wymagało więcej pracy, ponieważ od 2014 roku program Erasmus +  funkcjonuje na nowych wytycznych. Jednak chęć wysłania naszej młodzieży za granicę była czynnikiem tak silnie motywującym, że udało nam się przebrnąć przez skomplikowane wymagania i osiągnąć nasz cel” – mówię koordynatorki programu.


Aktualny projekt obejmuje wszystkie kierunki techników, które działają w Zespole Szkół w Strzegomiu. Tak więc na zagraniczne praktyki wyjadą uczniowie klas III technikum ekonomicznego, informatycznego oraz górnictwa odkrywkowego.

 

Londyn czeka na ekonomistów i informatyków, natomiast niemieckie miasto Demitz – Thumitz odwiedzą górnicy.


Przypomnijmy, że Zespół Szkół ma już bogatą tradycję w kształceniu europejskim. W ubiegłym roku z zagranicznych kursów skorzystała młodzież oraz nauczyciele, którzy tym samym podnoszą rangę placówki, ponieważ kształcenie europejskie jest jej niewątpliwym atutem.

Młodzież, która ma okazję skonfrontować swoje umiejętności w krajach Europy z pewnością jest bogatsza o cenne doświadczenia, co zapewni lepszą pozycję na wymagającym dziś rynku pracy. Niewykluczone, że przyszłe stanowiska przynajmniej niektórzy, obejmą u swoich zagranicznych opiekunów i firm partnerskich.


„Wiedza ponad podziałami” to nie jedyny projekt, który jest realizowany w strzegomskim Zespole Szkół – o kolejnych będziemy informować na bieżąco.

 

 

 

TECHNICY W LONDYNIE

 W miesiącu marcu piętnastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Strzegomiu, dzięki zaangażowaniu nauczycielki Haliny Fitas, uczestniczyła w stażach zagranicznych, realizując projekt „Praktyka zawodowa ponad granicami-kluczem do sukcesu na rynku pracy”, współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.  

 


Młodzież klas trzecich Technikum Informatycznego, Ekonomicznego wyjechała na trzytygodniowe bezpłatne praktyczne kształcenie zawodowe do Londynu (Wielka Brytania).

 

Przed wyjazdem za granicę uczestniczyła w spotkaniach kulturowo-europejskich, zajęciach językowych oraz w zajęciach z psychologii, przygotowujących ich do egzystencji w multikulturowym środowisku pracy. 

 

Efekty wypracowane w fazie przygotowawczej projektu  będą wykorzystane  również przez uczniów klas młodszych i przyszłych stażystów przy realizacji projektu w roku szkolnym 2015/2016.

 

Staże zakończone, pierwsze certyfikaty wręczone a zatem przyszedł czas na podsumowanie i ocenę tego jakże cennego wyjazdu.

 

Londyńskie firmy informatyczne oraz instytucje związane z działalnością ekonomiczno-handlową stały otworem dla 15 młodych, rządnych wiedzy uczniów technikum ekonomicznego i informatycznego.

 

Do zadań młodzieży w Wielkiej Brytanii należało między innymi: sporządzanie analiz rynkowych oraz planów marketingowych przedsiębiorstw, wycena towaru i planowanie akcji promocyjnych, ponadto obsługa interesantów i załatwianie bieżących spraw firmy.

 

Informatycy mieli duże pole do popisu w zakresie: programowania, prezentacji grafiki komputerowej czy też projektowania stron internetowych, zgodnych ze specyfiką miejsca odbywania praktyki zawodowej.Pobyt w Londynie był bardzo cenny również ze względu na bogaty program kulturowy.

 

Praktykanci pod opieką pani Haliny Fitas przebyli tę metropolię wzdłuż i wszerz, odwiedzając między innymi: Buckingham Palace z ogrodami królewskimi, London Eye, M&M World, Camden Town, Trafalgar Square z Galerią Narodową, Greenwich, Canary Wharf i wiele innych miejsc, których nie sposób wymienić.

W pierwszych dniach pobytu w Londynie młodzieży towarzyszyli dyrektor Zespołu Szkół pan Robert Wójtowicz oraz wicedyrektor pani Dorota Sozańska. Podczas wizyty monitorującej władze szkoły odwiedzili ADC College – brytyjską instytucję partnerską – gdzie poznali warunki praktyk i zakwaterowania.  Dyrekcja szkoły miała również możliwość obserwacji wysokiego poziomu zajęć językowych, zorganizowanych dla  naszych uczniów przez ADC College.


Młodzież mieszkała u londyńskich rodzin goszczących na terenie całego miasta, skąd samodzielnie musiała dojeżdżać na miejsce praktyk. Była to świetna okazja do rozwoju zarówno zdolności interpersonalnych jaki i podniesienia umiejętności językowych.

 


Wszyscy uczestnicy projektu byli zachwyceni wyjazdem. Mówią, że praktyka zagraniczna, to niepowtarzalne doświadczenie niosące ze sobą nowe umiejętności, kształtujące światopogląd, otwierające nowe możliwości i dające wiele wiary w siebie.

Trochę więc żal było wracać do domu – ale, cóż… w przyszłym roku czeka kolejnych uczniów drugi etap praktyk i nowe wrażenia.

 

 

Londyn- zakwaterowanie, spędzanie czasu wolnego

 

 

 

 

 

Londyn - zajęcia językowe z elementami kultury

 

 

 

 

Londyn - miejsca odbywania staży

zagranicznych

 

Kategoria: